Šifra 11

Šifra 11 – Pro radost – lesní rybníky

zadání šifry 11

Šifru není možné vyřešit bez papírového zadání.

Stručné řešení

Ignorujeme vše skloněné a hledáme tajenku ve vzdálenostech nastřižených okrajů papíru zadání. Skrývací šifra.

Komentované řešení

  • Pozorování: Text a fotky lidí ve spodním prádle. Na fotkách se dá analyzovat mnoho vlastností, například zda jsou plavky nahoře, dole, obojí.
  • Pozorování: Vše kromě loga/identifikace šifry je skloněně. Logo se nijak neliší od předchozích. Nápad: sloněné se neluští. Hledáme řešení jinde.
  • Pozorování: Narozdíl od všech předchozích papírových šifer, zadání neobsahuje ohraničující rámeček. Nápad: Šifra může sahat až do okrajů papíru.
  • Rozměry papíru zadání jsou v centimetrech celočíselné. Okraje papíru jsou nastřihnuté! Vzdálenosti nastřihnutí jsou také celočíselné.
  • Změříme vzdálenosti sousedních nastřihnutí, levým horním rohem (šikmo nastřihnutým) počínaje. Nápad: Sčítáme vzdálenosti přes rohy papíru, nejsou-li nastřihnuté.
  • Celočíselné vzdálenosti díky rozsahu do 26 převedeme na písmena: KRTECEK A KA.
  • Interpretace tajenky: Krteček a ka – co chybí? Vzpomene-li na Krtkovy kalhotky (vyskytly se ve hře již dvakrát), chybí lhotky. Nedaleko je osada Lhotky.

Komentáře

Celočíselné rozměry

Škoda, že velikost papíru skutečně nebyla 21.0 x 22.0 cm :(
Bohužel jsme měli obě zadání velikosti 21.2 x 22.0 cm a řešili jsme, jestli jste schválně brali větší papír než A4 a nebo je to jen náhoda.
Vzhledem k tomu, že všechna ostatní zadání, co jsme měli byla na papíru o hraně 21.0 cm jsem to nechtěl jen tak ignorovat :(

A to že s příchozím deštěm zadání skončilo ve fólii bude jistě znát nejeden tým :)

Kodyn

...a další věci

S těmi rozměry papíru jsme to měli stejně jako Kodyn. Problém téhle šifry byl podle mě i v několika jiných věcech:

Rozměr papíru nepříjemně kolidoval s nadmořskými výškami okolních kót - zvlášť u minimalistické stegano šifry to může být problém. Naštěstí jsme to zavrhli, protože kóta, která vyšla nám (součinem rozměrů papíru) byla v protisměru trasy. Navíc, měření obsahu je jako princip tak ohrané, že jsem nevěřil, že by to orgové použili. Ale nedivil bych se, kdyby tam nějaký jiný tým zkusil jít.

Pravidla mohla raději volit slova "vše, co je kurzívou" místo "textu kurzívou". Obrázky nejsou text, proto jsme nevěděli, zda obrázky (včetně šikmosti) analyzovat nebo ne. Těch analyzovatelných věcí tam bylo na dlouhé hodiny, kdy jsme ten čas luštění dělili mezi "mají se použít" a "nemají se použít", protože jsme neměli jistotu.

Celkem brzy jsme došli k závěru, že pokud se obrázky nepoužijí, musí být řešením nějaký rébus typu krtek hledá KALHOTKY, proto půjdeme na Ká v nápisu Lhotky, nebo něco podobného. Ve Lhotkách byl organizátor, který nám řešení neuznal (chtěl pouze přesné řešení), a my jsme se pořád točili na tom, že to děláme v podstatě správně, jenom orgovi říkáme jinou slovní hříčku, než chce slyšet. Vznikl z toho bludný kruh, ze kterého se nedalo vymotat, i když jsme zkoumali i samotný papír a na nic nepřišli.

A konečně nápověda byla nešťastná a mluvila o katalogu v situaci, kdy odmyšlením "kurzívy" zbude pouze hlavička a logo. Upnuli jsme se k logu o to víc a zkoušeli variace "krtek si jde pro kalhotky" na sto způsobů. Ale co je hlavní: nápovědy, které pouze vylučují trojské koně, mívají historicky mizivou úspěšnost a znamenají v podstatě automatický dead. Už jen proto, že v nich hráči hledají něco, co tam není, tedy nápovědu na správné řešení, a pak zkoušejí spoustu věcí, které se správným řešením nemají nic společného.

To je asi všechno. Nemusím říkat, že jsem vůči téhle šifře dost zaujatý, takže na dost věcí určitě lze mít po objektivní stránce smířlivější názor. A rozhodně nemůžu říct s jistotou, že bychom tu šifru, kdyby byla bez výše zmíněných chyb, dali - toho nejdůležitějšího jsme si prostě nevšimli. Naštěstí tahle šifra nepřebila pozitivní dojmy ze hry jako takové a svým způsobem jsem radši, že jsme vyhořeli tady, než kdyby se to stalo na cílových asociacích. :-D

Ondra

Fólie

Přesně tak. Po nádherných dvou šifrách jsme sem přišli vyloženě pozitivně naladěni, i když se už zase vracel déšť. Během pár sekund šifry putovaly do fólií, a i když jsme je sem tam vyndali, na opečovávaném zadání jsme všechny zářezy nenašli ani dodatečně v klidu a v suchu doma v obýváku (zejména žádný šikmý v rohu). Na papíře s horším zacházením se zářezy začaly odchlipovat, takže některé byly i vidět, ale tam už to zas vzhledem ke stavu papíru zaniklo...

Spíš jsme pracovali s tím, že obsah obrázků máme ignorovat, zbývá to, že jsou rozmístěny přesně jako tlačítka na mobilu, na kterých jsou písmena. A např. v takovém textu DUB MYSLI by bylo dokonce každé tlačítko použito právě jednou, jen najít počet stisknutí a pořadí... Obrázky se daly celkem přesvědčivě seřadit podle odstínu pozadí (těžko říct, co všechno se má z obrázků ignorovat, a jestli vůbec, pravdila mluví jednoznačně o textu)...

Že se obrázky kurzívou nemají luštit jsme tušili, i když potvrdila nám to až nápověda.

U guláše v cíli jsme zjistili, že jsme nebyli sami, kdo rozměry papíru převedl na písmena UV, a být ve vybavení UV lampa, asi by se mi šifra líbila dokonce víc ;-). I když strany se rozhodně nelišily přesně o centimetr...

A jak už tu taky někdo psal, když jsme přišli na rébus Ká-LHOTKY, který nám org neuznal, bylo jasné, že jsme blízko, jen ten rébus bude malinko jinak... Tady se bohužel vyplatilo vzít záchranu co nejdřív..... :-(

MYSLIVEC

Mobil nás taky napadal a povedlo se nám naťukat dokonce MYSLIVEC. Jenom ty stisky a pořadí ne a ne najít.
Plánované rozměry (21x22) dávaly UV, skutečné rozměry (21.2x22.0) dávaly v trojkové soustavě XY.
(Bingo)

Už pred autorským riešením

Už pred autorským riešením sme mali teóriu, že keďže dámy majú na sebe kalhotky a páni slipy, tak pôjdeme do dediny Lhotky a tam budeme hladat nejake lipy :) Ale aj na zarezy po obvode rýchlo prišlo :)

ROZMĚRY

Jelikož jsem výrobu této šifry měl na starosti Já, beru veškeré výtky a připomínky na sebe.
Doteď mi prostě není jasné proč standardní balík papírů formátu A4, který byl použit na výrobu, nemá kratší rozměr 21cm, ale něco mezi 21,1cm a 21,2cm, což dělá šifru prakticky neřešitelnou.
Je samozřejmě mojí chybou, že jsme kontrolovali všechny řezané a stříhané prvky a spoléhali na normou daný rozměr kratší strany a prostě ho nezkontrolovali.
Gratuluji týmům, které přes výše popsané šifru vyřešili autorsky a beru si ponaučení pro případné příště :-)
Filip