Šifra 8V

Šifra 8V – Ctirad – V Srdci

zadání šifry 8V

Stručné řešení

Vyhrajeme nerozhodnou partii piškvorek za oba hráče současně – spojením křížku a kolečka dohromady.

Komentované řešení

  • Pozorování: 18 textů ve čtvercové síti 5 x 8. Každý text asociuje křížek (kříž, kříže) nebo kolečko (kolo). Jedná se tedy o rozehranou partii piškvorek.
  • Přiřazení symbolů textům: Ach synku, synku, proč jsi oral málo = kolečko se mi polámalo, pekelník se bojí = jako čert kříže, Poslední výprava (Indiana Jonese) = křížová, chutné Linecké = kolečko, o půl výše na notové osnově = křížek, zavřít Gatesovo okno = křížkem v rohu, přebývající = páté kolo u vozu, pizzu krájíme = kolečkem, počítačová myš má na hřbetě = kolečko, pohřeb skončil = s křížkem po funuse, magor/ťululum = má o kolečko jinak, přebíjím trefou = kartou – křížem, kolik desetiletí = tolik křížků na krku, neumíš se podepsat = stačí tři křížky, pojízdné necky = kolečko (kotouč), organizace podobná Červenému půlměsíci = Červený kříž, ozubená část Pražského orloje = kolečko, Ctirad nemůže = je vpleten Šárkou v kole (celý den v jednom).
  • Pozorování: Partii může kterýkoli z hráčů vyhrát tahem do čtverce [2, 5] (pokud [0, 0] je vlevo dole). Je třeba zjistit, kdo je na tahu. Problém je v tom, že počty tahů hráčů jsou shodné, proto nevíme, kdo vyhraje. Dokonce to plyne již ze sudého počtu zahraných tahů (počtu textů), tedy ještě před přesným doplněním všech symbolů!
  • Zjistit, kdo je na tahu, odhadnutím průběhu partie, nebo z textů je obtížné a nejasné. Nápad: To, že nedokážeme určit vítěze, je autorský záměr. Proto je možné, že to není potřeba.
  • Pozorování/nápad: Herní mapa také obsahuje čtvercovou síť 5 x 8. Piškvorky se hrají v mapě. Výherní pole je jednoznačné, je autorským úmyslem. Je třeba hledat v něm, tedy na souřadnicích O8 v mapě.
  • Nápad: Z označených objektů v O8 je zajímavý název Žárovka, technická značka žárovky totiž obsahuje kolečko i křížek zároveň. Nápad: To vysvětluje nejistotu vítěze partie, vyhrají totiž oba hráči současně! Další stanoviště je u rozcestníku Žárovka.