Šifra 7V/8P

Šifra 7V/8P – Obrácená úsloví – jírovec u Habrové studánky / Nezvalův pomník

zadání šifry 7Vzadání šifry 8P

Stručné řešení

Podle předložek v obrácených úslovích přečteme písmeno z obrazce. Při interpretaci tajenky opět převrátíme úsloví.

Komentované řešení

  • Pozorování: V obrázcích poznáme převrácená úsloví: beránek v rouše vlčím, bílé na černém, přijít k tomu jako housle k slepému, karty z domečků, dělat z velblouda komára, jako oko na pěst, police do hromu, hřát si prsa na hadovi, hledat seno v kupce jehel, házet stěnu na hrách, tank jako v bordelu (nebo jako porcelán ve slonovi v Pohodě), vrána k vráně sedá (to je vtip), koukat jako vrata na nové tele, házet žito do flinty.
  • Pozorování: V každém úsloví je jedna z pěti předložek na, v, do, z, k. Kolem čtverce u každého obrázku je také vždy pět písmen.
  • Nápad: Písmena mají polohu na, v, do, z, k vzhledem k čtverci. Předložka z úsloví určuje, které jedno písmeno vybrat.
  • Vybíráme po řádcích písmena KDE JSOU KALHOTY.
  • Interpretace tajenky: Tajenka pokládá otázku. Podle logiky šifry je třeba hledat úsloví, ve kterém se vyskytují kalhoty a převrátit je. Tím příslovím je srdce v kalhotách. Nestahuj kalhoty před brodem to není, předložka před se v šifře nevyskytuje.) Kalhoty jsou tedy podle obrácené logiky v srdci. V Srdci je název místa v mapě.

Komentáře

Kalhoty jsou ještě daleko

Krásná šifra! Pěkně jsme se bavili, akorát nás překvapili orgové, když nám neuznali, že kalhoty jsou "ještě daleko", tak nestahuj brod ;-).