Šifra 4

Šifra 4 – Lomené čáry – vrchol Malá Vysoká

zadání šifry 4

Stručné řešení

Body lomené čáry odpovídají písmenům v názvech dnů v týdnu. Čteme je v pořadí na čáře.

Komentované řešení

  • Pozorování: Devět vyznačených bodů na trojité lomené čáře je uzavřeno ve ve čtvercové síti útvarem 5 až 8 krát 7. Čára má začátek a konec (zaměnitelné) a lomí se jen v tučných bodech.
  • Nápad: Sedm je dnů v týdnu. Šířka řádku 5 až 8 odpovídá běžné délce jednoho slova, mohlo by tedy jít o vepsání dnu v týdnu do sítě.
  • Skutečně, čteme-li čáru od začátku v prvním písmenu soboty, dostáváme STÚDNÍČKA. (Dlouhé U a I zde nemohou být z principu šifry krátké.)
  • Interpretace tajenky: Čára je trojitá, opakujme tedy tajenku třikrát. V mapě tomu odpovídá pramen Tři Studýnky.

Komentáře

alternatíva...

Pozícií v sieti je 42. Ďalej máme trojitú čiaru - podobne sa značí diaľnica. Tieto indície nás ihneď vedú k Stopárovmu sprievodcu Galaxiou. Vyznačené body môžu symbolizovať hviezdy - no jasne, medzigalaktická diaľnica. A ten tvar by mohol byť nejaký piktogram uteráku. Do prvých dvoch riadkov sa dá vpísať Douglas Adams. Super, a čo s tým? Pozeráme mapu a kúsok od nás sú na mape douglasky..

Nasleduje veľké prekvapenie, keď tam žiadnu šifru nenachádzame...

Mapa

Nemůže to být náhoda, takže koho napadlo, že poloha prvních čtyř bodů bude dokonale odpovídat již projitým stanovištím na mapě?
Jen se nám nechtělo vracet do Šumic.

Re: Mapa

Souhlas, ikdyž to sedělo +/- milimetry. Směr a vzdálenost dalšího stanoviště nás ale odradili, tak jsme začli hledat nějakou pěknější alternativu řešení :-)

Dalsia alternativa

Pocet guliciek vo vyznacenom n-uholniku je 42 - rovnako ako pocet pismen v ceskej abecede (s diakritikou) - vpiseme abecedu, akurat nic zmysluplne nevyslo.

Ponaucenie: sucet pismen v nazvoch dni v tyzdni je rovnaky ako pocet pismen ceskej abecedy, a ten je rovnaky ako odpoved na otazku zivota, vesrmiru a vubec :)

Abeceda s diakritikou

Taky jsme vpisovali abecedu s diakritikou, po řádcích, po sloupcích, a (překvapivě ;-), taky nám z toho nic nevyšlo ;-)...

Abecedu s diakritikou sme

Abecedu s diakritikou sme skúšali aj my.