Šifra 2

Šifra 2 – Milenci – křížení cest u stromu s obrázkem

zadání šifry 2

Stručné řešení

Poslední slova veršů nahrazujeme slovem podobného významu rýmujícím se s původním posledním slovem předchozího verše. Pořadí veršů je určeno odsazením zleva. Čteme písmena z nových slov veršů podle pořadí tučně vysázeného písmena v prvním slově.

Komentované řešení

  • Pozorování: Řádky lze seřadit dle odsazení zleva. Text je básní. V každém řádku je jedno písmeno tučně.
  • Nápad: Zaměníme-li konec druhého verše „partneři“ za vhodné synonymum „druhové“, bude se rýmovat s prvním veršem „myšlenky stále kruhové“. Funguje to i obráceně: „mýtické“ se rýmuje s „cyklické“.
  • Doplníme rýmy: partneři + kruhové = druhové, nestmívá + partneři = nezšeří, svádí + nestmívá = usmívá, laská + svádí = hladí, hoří + laská = praská, potápí + hoří = boří, rozpaluje + potápí = roztápí, vpadne + rozpaluje = vpluje, tajné + vpadne = kradmé, tajné + mýtické = bájné, kruhové + mýtické = cyklické.
  • Nyní je čas využít tučná písmena. Jelikož se vyskytují v prvním nebo druhém slově, bude hrát roli vzdálenost od začátku řádku. Abychom využili předchozí rýmování, použijeme vzdálenost na novš doplněná slova.
  • Čteme písmena z nových slov veršů: BLÍZKÁ RUINA. Tomu v mapě odpovídá zřícenina Vildenberk.

Komentáře

Napoveda

Tak tato napoveda nas uplne zabila. Preco v nej boli boldovane pismena podla prveho riadku rymu? Brali sme to ako fakt a pracovali sme dalej len s nimi. Ovela lepsie by bolo, keby bola uplne bez boldu, skoda.

RE: Napoveda

Presne to stejne se stalo i nam. Prilis jsme verili napovede..

Nápověda

Chybně vyznačená písmena v nápovědě mě moc mrzí, omlouvám se. Ve zveřejněném kompletním zadání jsem ji opravil.

Nápověda

Kruhové - druhové jsme měli celkem brzo, ale nemohli jsme přijít na nic dalšího, tak jsem to zavrhli. Po pěkně dlouhé době se naštěstí objevilo tajné - bájné a k nápadu jsme se přeci jen vrátili. V poslední chvíli, ostatní mě už lámali, abychom vzali nápovědu. Jak vidím, bylo velké štěstí, že jsem jediná měla nůžky ;-).
Dana